A+ A A-

Ege’nin Nimetlerinden Biri: Foça

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan sahil cenneti Foça Antik Çağlardan günümüze gelen kültürel bir güzelliğe sahiptir. Denizde yaşayan foklar sebebiyle Phokaia adını alan belde zamanla Foça olarak bilinmiştir. Masmavi koyları ve tarihi dokusu ile tatilinizi geçirebileceğiniz yerlerden biri olarak sizleri bekleyen bölgeye bu yaz gitmelisiniz.

Neler Yapılır? – Nereleri Görelim?

İyonya yerleşimlerine, Cenevizlilere ve Osmanlıya ev sahipliği yapan beldede deniz ve güneşin tadını çıkarmanın yanında tarihin izlerini her dakika yanı başınızda bulacak ve onlara hayran kalacaksınız. Bölgeye geldiğinizde görmeniz gereken yerler ise:

 • Siren kayalıkları
 • Ceneviz kalesi
 • Şeytan hamamı
 • Taş ev
 • Beş Kapıları kalesi
 • İncir adası
 • Kartdere adası
 • Eski Foça
 • Yeni Foça
 • Koylar ve balıkçı tekneleri

Turlar

Genellikle İstanbul’dan düzenlenen turlarda izlenen rota Foça – Çeşme – Alaçatı şeklinde ilerlemektedir. Organizasyonlar 3 – 4 gün civarında düzenlenmektedir. Otel seçeneklerinden yararlanıldığı için fiyatlara konaklama ücretleri de dahil edilmektedir. Genellikle fiyatlar 250 – 400 TL arasında değişmektedir.

Konaklama

Otel ve pansiyon seçenekleri oldukça fazla olan Foça’da konaklama ücretleri yarım ve tam pansiyon seçeneklerine göre belirlenmektedir. Yarım pansiyonlarda fiyatlar 50 TL’ye kadar düşmektedir. Otel ücretleri ise 70 TL ile 250 TL arasında değişmektedir. Sunulan hizmetlere ve sezonuna göre bir miktar farklılıklar gerçekleşebilir.

Ulaşım

Otobüsle beldeye ulaşmayı planlıyorsanız İzmir Otogarı’ndan Foça’ya doğru yola çıkabilirsiniz. Kışın 06:30 - 21:15 seferleri, yazın 06:00 - 23:00 seferleri düzenlenmektedir. Kendi aracınızla geldiğinizde ise İzmir - Çanakkale yolunun 39 km'sinden sola sapıp 26 km. sonra Foça'ya varmanız mümkün.

Havayolu ile İzmir’e geldiğinizde ise Havaş otobüsleri ile Otogara oradan beldeye ulaşabilirsiniz. Bazı şehirler ile bölge arasındaki uzaklık ise:

 • İzmir Foça arası yaklaşık 70 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.
 • İstanbul Foça arası yaklaşık 598 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 8 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
 • Bursa Foça arası yaklaşık 362 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 5 saat kadar sürmektedir.
 • Ankara Foça arası yaklaşık 643 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat kadar sürmektedir.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Foça

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan sahil cenneti Foça Antik Çağlardan günümüze gelen kültürel bir güzelliğe sahiptir...

Anamur

Anamur

Mersin’in ilçesi olan Anamur adını Yunanca Anemourion kelimesinden almaktadır ve rüzgarlı burun anlamına gelmektedir.

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Fotoğrafçılık Kursu
Yasal Uyarı:
Bu site Kocaeli'ni tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. www.kocaeliotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.