A+ A A-

Anadolu Mutfaklarından Modern Sofralara

Kocaeli Yemekleri

Geçiş yolları üzerinde bulunan şehir yüzyıllarca çeşitli topluluklarla şekillenmiş mutfağıyla da bilinir. Kocaeli yeme içme kültürü bu toplulukların ritüellerine göre oluştuğu için yörede tadı damağınızda kalacak yemekler yapılıyor. Sebze meyve tüketiminin fazla olduğu yörede yemekler de bahçelerde yetiştirilen organik ürünlerle yapılır.

Yıllar geçtikçe sanayi ile aldığı göçler sonucu Karadeniz’den Ege’ye kadar birden çok mutfak kültürünün izlerini barındıran ilçede;

  • Yarımca kirazı
  • Değirmendere fındığı
  • Kandıra yoğurdu
  • İzmit pişmaniyesi
  • Çene suyu  gibi ürünler meşhurdur.

Pratik Tariflerle Yöresel Lezzetler Yanı Başınızda

Kocaeli yemekleri birbirinden şık restoranlarda usta aşçılardan sofralara renkli bir yolculuğa çıkar. Ayrıca köylerde ve ilçelerde adını daha önce duymadığınız tatlarla karşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazılarının tarifleri ise şöyle:

Ovma Çorba: Un ve su ile katı bir hamur hazırlanır. Küçük parçalar halinde yuvarlanan hamurlar kurutulur. Sonrasında tavada eritilen yağ ve salça ile kavrulur. Bir tencerede karışımın üzerine su koyularak kaynatılır. Hamurlar piştikten sonra üzerine tuz ve baharat serpildikten sonra servis edilir.

Çeneçarpan Çorbası: Un, bir yumurta ve su ile katı bir hamur hazırlanır. Yufka biçiminde açılan hamurlar şeritler halinde kesilerek kurutulur. Önceden hazırlanan yeşil mercimek ve börülce kavrulan soğanların içine atılır. Üzerlerine 3 – 4 bardak su eklenir. Son olarak hamurlar atılır ve kaynamaya bırakılır. Baharatları eklenir ve pişince servis edilir.

Simit Dolması: Ekmek fırınlarında simit biçiminde üretilen pide ile yapılır. Bir kapta süt ve yumurta çırpılır. Kesilen simitler yan taraflarından kesilerek iç kısmındaki hamurlar alınır. Suda yumuşatılan parçalar peynir ve maydanozla karıştırılır. Sonrasında yumurtaya batırılarak tavada kızartılır ya da fırında yapılır.

Koca Görmez: Hazırlanan hamur tepsiye yayılır ve üzerine kızartılmış tereyağı gezdirilir. Bu işlemin ardından hamur alttan çekmek suretiyle peynirli olan kısım hamurla kapatılır. Ekmek şekli verildikten sonra fırına verilir.

Su Mancarı Salatası: Dere kenarlarında kendiliğinden yetişen su mancarı toplanıp yıkandıktan sonra iri iri doğranır. Üzerine limon suyu ve sıvı yağ dökülür.

Cacur: Sobada veya ocakta közlenerek pişirilen patlıcanların kabukları soyulur ve ince ince doğranır. Üzerine sıvı yağ, sirke ve sarımsak eklenerek servis edilir.

Pospos: Beyaz renkli ve saplı bir bitki olan pospos az miktarda haşlanır ve üzerine sirke ile sarımsaklı sos dökülerek hazırlanmış olur. Dilerseniz içine haşlanmış havuç da ilave edebilirsiniz.

Tavşan Kapama: Tavşan eti üç dört saat suda bekletilir ve kanının çıkması sağlanır. Kıyılmış soğan ve domates ile birlikte kısık ateşte pişirilir. Tencerenin ağzı hamurla kapatılır ve hazırlanmış olur.

Çulluk: Av hayvanlarından biri olan çulluk ızgarada yapılır.

Gebze Mantısı: Mayasız hamur ince ince açılır ve kare şeklinde kesilir. İçine tavukla yapılmış pilavı koyulur. Bohça gibi kapatılıp tepsiye dizilir. Üzerine tavuk suyu dökülür ve servis edilir.

Kerpe Lokumu: Un su, yoğurt, yumurta peynir, kabartma tozu ve suyla yumuşak bir hamur hazırlanır. Bu hamur oklavayla çok ince olmayacak şekilde açılır ve yağda kabaracak şekilde kızartılır.

Zerde: Pirinç, zerdeçal, gül suyu ve karanfil ile hazırlanır. Yumuşayan pirince şeker ilave edilir ve zerdeçal sulandırılıp içine katılır. Yarım kepçe gül suyu ve karanfil de ilave edilir. Kaselere dökülerek antep fıstığı ile servis edilir.

Dolu Helvası: Nişastanın içine yumurta ve şeker karıştırılarak malzemenin tümü iyice çırpılır. Tavada kızartılarak yapılır ve servis edilir.

Kuru Börek Tatlısı: Bölgede satılan kuru börekler alınır ve ıslatılır. Fırında kızartılır ve üstlerine dökmek için şerbet hazırlanır. Fırından çıkarılan böreklerin üzerine sıcak şerbet dökülür ve soğuduktan sonra servis yapılır.

Nazlı: 2 yumurta, 1 bardak yoğurt ve şeker, mısır unu, karbonat karışımı yağlanmış olan tepsiye dökülür. Fırında hafif derecede pişirilir. 

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Foça

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan sahil cenneti Foça Antik Çağlardan günümüze gelen kültürel bir güzelliğe sahiptir...

Anamur

Anamur

Mersin’in ilçesi olan Anamur adını Yunanca Anemourion kelimesinden almaktadır ve rüzgarlı burun anlamına gelmektedir.

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Fotoğrafçılık Kursu
Yasal Uyarı:
Bu site Kocaeli'ni tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. www.kocaeliotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.