A+ A A-

Külliyeleri, Kaleleri, Hamamları ve Camileri İle Kültür Mozaiği Kocaeli

Kocaeli Gezilecek Yerler

Roma devrinde önemli bir merkez haline gelen Kocaeli hızla gelişip birçok ticaret yolunun geçtiği bölge özelliğini kazanmıştır. Bu özellik sonucunda Kocaeli’de gezilecek yerler genellikle bu ticaret yolunun üzerine şekillenmiştir.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan il, Osmanlı kontrolüne geçince hanlar, hamamlar, kervansaraylar ve kalelerle donatılmıştır. Tarihi güzelliklerinin yanında doğal özellikleriyle de göz dolduran bölgede bolca küçük dere, vadi ve yayla bulunur. Körfezi, köyleri, barajları ve yeşil alanları ile kartpostalı andıran görüntüler ortaya çıkaran bölgede tatilinizi geçireceğiniz süre boyunca gezeceğiniz o kadar çok yer var ki.

Nereleri Görelim? Nereleri Gezelim?

İstanbul ya da Ankara gibi büyük şehirlerin kalabalığından kaçmak ve saklı güzellikler keşfetmek istiyorsanız Kocaeli tam size göre. Yoğun ticari yapısının ve kalabalığının yanında saklı kalmış tarihi ve doğal güzellikleri olan bölgeyi keşfe çıkmak uzun bir yolculuk olacak. Kocaeli gezilecek yerler ise:

Müzeler

Saatçi Ali Efendi Konağı – Etnografya Müzesi: Kozluk Mahallesinde bulunan Eski Gar Alanı içindeki yapıların sergilendiği alandır.

Eskihisar Osman Hamdi Bey Müzesi: Ressam Osman Hamdi Bey tarafından inşa ettirilen köşk yine onun çeşitli eserlerinin, aile fotoğraflarının ve eşyalarının sergilendiği müze haline dönüştürülmüştür. 


Kasr-ı Hümayun - Saray Müze  (Sultan Abdülaziz'in Av Köşkü): Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan saray av köşkü olarak kullanılmıştır.

Yüzer Müze: Poyraz Limanı’nda muhafaza edilen restorasyon sonrası İzmit Garı önüne getirilen USA Everson gemisi şimdilerde sanat galerisi ve müze olarak kullanılmaktadır. Kore ve Vietnam savaşlarında görev yapması açısından önemlidir.

Gölcük Deniz Müzesi: 12 Mart 1976’da Deniz Şehitleri Abidesi’nin çevresinde inşa edilmiş olan müze Türk Deniz Tarihini anlatmaktadır.

Örenyerleri
Gültepe Nekropol Sahası
Üçtepeler Büyük Tümülüsü
Fatih Sultan Mehmet’in Otağı
Saat Kulesi

Kaleler, Kuleler

Eskihisar Kalesi: Eskihisar köyünün kuzeyinde limanı koruma amaçlı yapılan kale son yıllarda restore edilmiştir.

Saat Kulesi: Av Köşkü ile Atatürk Heykeli arasında yer alan Saat Kulesi Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yıldönümü nedeniyle yaptırılmıştır.

Saraylar, Köşkler, Konaklar

İzmit Sarayı: Abdülaziz tarafından Av Köşkü-Kasır olarak yaptırılmıştır. Atatürk’ün de kaldığı saray 1967’de müze olarak hizmete açılmıştır. Dolmabahçe Sarayının küçük bir örneği görünümündedir. İstanbul dışında günümüze kadar gelebilen tek saray yapısı olması açısından önem arz eder.

Kayser Wilhelm Köşkü:1884 yılında Alman İmparatoru Wilhelm Kayser’in Türkiye gezisi nedeniyle yaptırılmıştır.

Pembe Köşk: Vilayet evi olarak düzenlenmiş ve halka açılmıştır.

Demirciler Konağı: Kalem işi süslemeleri ile 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en başarılı örneklerinden biridir.

Eski Vali Konağı: Vali Konağı ve Defterdar lojmanı olmak üzere bitişik durumda iki ayrı yapıdan oluşmaktadır. Cumhuriyet dönemi mimarisini yansıtır.

Sırrıpaşa Konağı: Bahçe duvarındaki arkeolojik eserler ve içindeki kalem işi süslemeler ile önemli bir eserdir.

Camiler, Külliyeler

 • Orhan Camii
 • Fevziye Camii
 • Pertevpaşa Külliyesi
 • Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Hamamlar 

Süleyman Paşa Hamamı: 14. yüzyılda yaptırılmıştır ve günümüze kadar gelebilen en erken Osmanlı eseridir.

Köprüler

Mimar Sinan Köprüsü: Gebze’de Dil Deresi üzerinde bulunur. Mimar Sinan tarafından çizilen yapı üç kemerlidir.

Ayrıca görmeniz gereken yerler:

 • Sekapark
 • Fethiye Caddesi
 • Harikalar Diyarı
 • Değirmendere Sahili
 • Karamürsel ve Kandıra Sahilleri
 • Kartepe
 • Sapanca
 • Darıca Kuş Cenneti

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Foça

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan sahil cenneti Foça Antik Çağlardan günümüze gelen kültürel bir güzelliğe sahiptir...

Anamur

Anamur

Mersin’in ilçesi olan Anamur adını Yunanca Anemourion kelimesinden almaktadır ve rüzgarlı burun anlamına gelmektedir.

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Fotoğrafçılık Kursu
Yasal Uyarı:
Bu site Kocaeli'ni tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. www.kocaeliotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.