A+ A A-

Kürek ve Yelken

Kürek ve Yelken

Kocaeli’de kürek ve yelken sporları yapılır mı?” demeyin. Gelin kendiniz keşfedin. Marmara ve Karadeniz’e komşu olan bu il birbirinden heyecanlı aktiviteleri yapabileceğiniz doğal zenginliklere sahip. Gölleri, ırmakları ile kürek ve yelken sporuna da ev sahipliği yapıyor.

Kürek göl, deniz ve nehirlerde kürekler aracılığı ile teknelerin ilerlemesine dayalı bir spor türüdür. Özel olarak üretilmiş bu teknelere belirli sayıda sporcunun binmesi ile güce dayalı gerçekleştirilen bu aktivite ilk kez Romalılar ve Mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Akdeniz ve Nil çevresinde genellikle keşif amaçlı kullanılmıştır.

Bir disiplin olarak 1715’te İngiltere’de kayıkçıların kendi aralarında düzenledikleri "Doggetts Coat Badge" yarışı bir ilktir. 1829’da ise kuralları ile birlikte yarışlar belirlenmiş ve düzenlenmiştir. Daha sonra federasyonu kurulmuş ve 1976’da olimpiyat oyunlarına dahil edilmiştir. Kocaeli’de kürek bu köklü geçmişe yaraşır şekilde geleneksel olarak devam ettiriliyor.

Yelken ise rüzgar gücünden yararlanılarak ilerletilen teknenin direklerine takılan kumaşlara ve aynı amaçla yapılan spora verilen isimdir. M.Ö. 2400 yıllarında Mısırlılar tarafından icat edilmiştir ve ilk olarak papirüsler kullanılmıştır. Roma, Yunan ve Çin halkları tarafından da benimsenen bu spor 1851’e kadar gelişerek devam etmiştir. Sonrasında kupa yarışları ve 1896’da olimpiyatlara dahil edilmesi ile bugünlere gelmiştir.

Dalgalara ve Rüzgarlara Karşı Durun!

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz büyük bir nimet. Kocaeli’de yelken rüzgara açık alanlarda yapılıyor ve iklimin avantajlarından yararlanılıyor. Ayrıca kürek de masmavi sularda sporcuların rahat imkanlarla yapabileceği bir etkinlik oluyor. Bölgede:

  • İzmit Körfezi
  • Sapanca Gölü’nde bu etkinlikleri gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz ekipmanlarınızı çevreden tedarik ederek eğitmenlerden dersler de alabilirsiniz. Ticaret merkezi olarak bilinen kentin bu özellikleri sizi büyülerken daha birçok aktiviteyle tatilinizi renklendirebilirsiniz. 

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Foça

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan sahil cenneti Foça Antik Çağlardan günümüze gelen kültürel bir güzelliğe sahiptir...

Anamur

Anamur

Mersin’in ilçesi olan Anamur adını Yunanca Anemourion kelimesinden almaktadır ve rüzgarlı burun anlamına gelmektedir.

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Fotoğrafçılık Kursu
Yasal Uyarı:
Bu site Kocaeli'ni tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. www.kocaeliotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.