A+ A A-

Kuş Gözlemciliği

Kuş Gözlemciliği Nedir?

Kuş gözlemciliği yabani kuşları doğal hayatlarında gözetlemeyi ve tanımayı amaçlayan, hobi olarak ya da bilimsel amaçlar için kullanılan bir uğraştır. Kocaeli’de kuş gözlemciliği yapılabilmesi sizi oldukça şaşırtabilir.

Canlıların dünyasını yakından tanıma fırsatı veren bu spor Avrupa’da oldukça yaygındır. Yavaş yavaş ülkemizde de yayılmaktadır ve Türkiye'deki toplam kuş türlerinin sayısı Avrupa'nın tamamında bulunanların sayısına eşittir. Göç yolları üzerinde bulunması ve sulak alanların fazlalığı da buna sebeptir. Ancak dikkat gerektiren bu etkinliği gerçekleştirirken şunlara uymak gerekir:

  • Dürbün ya da açık alanda kullanılabilen teleskoplar kullanılmalıdır.
  • Kayıt tutmak için not defteriniz olmalıdır.
  • Canlı türlerinin yer aldığı bir kitap da yararlı olacaktır.
  • Canlıları rahatsız etmemek gerekir.
  • Yuvalama alanlarına girememeli ve yumurtalarından almamalısınız.
  • Gözlem bitince arkanızda herhangi bir eşya bırakmamalısınız.

Bir Tabiat Harikası: Kocaeli

Kocaeli’de kuş gözlemciliği onlarca türe ev sahipliği yapan Darıca Kuş Cenneti’nde yapılır. Özellikle izci grupları ve gözlemcilerin ilgisini çeken bu noktalarda yeni türlerin tespiti yapılır. Rehber eşliğinde gidilen önemli noktalar ise:

  • Sapanca Gölü
  • Başiskele
  • Temalı Parkı

Buralarda Macar ördeği, elmabaş patka, sakarmeke gibi kuşlar bulunur. Çocuklarınızla ziyaret edebileceğiniz bu mekanlar günü birlik gezilerin de merkezidir. Okul gezileri ve düzenlenen turlarla da buralara uğrayabilirsiniz.

OTEL FIRSATLARI İÇİN ÜYE OL

TÜRKİYE'NİN TATİL CENNETLERİ

Foça

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan sahil cenneti Foça Antik Çağlardan günümüze gelen kültürel bir güzelliğe sahiptir...

Anamur

Anamur

Mersin’in ilçesi olan Anamur adını Yunanca Anemourion kelimesinden almaktadır ve rüzgarlı burun anlamına gelmektedir.

Tüm tatil bölgeleri »

TATİL YORUMLARI

Tüm otel yorum ve şikayetleri »

Fotoğrafçılık Kursu
Yasal Uyarı:
Bu site Kocaeli'ni tanıtmak saklı kalmış tatil bölgelerimizi tanıtarak Türk turizmine katkı sağlamak amacıyla Webhome İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri tarafından hazırlanmıştır. Sitede yer alan içerikler diğer kişi ve kurumlar tarafından hiçbir şekilde basılı veya elektronik ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz. www.kocaeliotelleri.com.tr'de yer alan her türlü bilgi sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sizlere aktardığımız bilgiler, tavsiye niteliğinde olup, bilgilerin yanlış anlaşılmasından ve buna bağlı olarak doğabilecek herhangi bir mağduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altında değildir. Bu sitede verilen bilgilerin kullanılmasının sorumluluğu tümüyle kullanıcıya aittir.